TÜRKÇE ÖĞRENENLERE YARARLI BİLGİLER - 3

Türkçe dünya üzerinde varlığını sürdüren en eski dillerden biridir. Günümüzde pek çok ülkede konuşan Türkçe’nin tarihi de oldukça eskidir.
Türkiye ve Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti’nin ana dili olmakla birlikte pek çok Türki devletlerde de devşirilmiş haline rastlamak mümkün. Bunun yanında Bulgaristan, Kosova, Romanya, Suriye, Irak, Makedonya ve Yunanistan gibi bazı ülkelerde de Türkçe konuşan kesimler bulunmaktadır. Dünya üzerinde bulunan binlerce dil arasında Türkçe en fazla kullanılan 5. dil durumundadır ve yaklaşık 220 milyon kişi Türkçe konuşmaktadır. Bu durum da dünya nüfusunun %3’lük kısmına denk gelmektedir.

Türkiye’nin farklı bölgelerine gidildiğinde farklı şiveler ve lehçelere rastlamak mümkün. Türkiye’nin kültürel zenginliği sayesinde bu çeşitlik oluşmuştur. Türkiye’de Karadeniz şivesi, Ege şivesi, Doğu şivesi ve İç Anadolu şivesi gibi farklı şiveler bulunmaktadır. Kullanılan kelimelerin anlamı değişmez ancak çıkarılan ses ve hali ile duyulan kelime kulağa farklı gelmektedir.

 Türkçe Öğrenirken Dikkat Edilmesi Gereken Noktalar

Bir dili öğrenmek için o dili tam anlamı ile hayatınıza sokmanız gerekir. Günlük kullanımları bilmek, yazılar okumak, müzikler dinlemek, videolar izlemek ve en önemlisi o dilin yerlileri ile iletişim kurmak son derece önemlidir. Aksi halde bir dili tam anlamı ile öğrenmek mümkün olmayacaktır.

Türkçe öğrenirken bilinmesi gereken en önemli nokta bu dilin yazıldığı gibi okunmamasıdır. Diğer dillerle kıyaslandığı zaman bu fark oldukça azdır ancak sondan eklemeli bir dil olan Türkçe için yazım dili ile konuşma dili arasında farklılıklar vardır. Basit bir örnek vermek gerekirse, “Bugün işe erken gideceğim” şeklinde yazılan bir cümle konuşma dilinde “Bugün işe erken gidicem” şeklini alır. Türkçeyi öğrenirken bunu bilmek gerekir.

 Türkçe Öğrenenlere Yararlı Bilgiler

Türkçe öğrenmek için en doğru yöntem Türkiye’ye gelmek ve burada bir süre yaşamaktır. Bunu yapmadan önce doğru şehri seçmek oldukça önemlidir. Zira şive kullanılan bir şehrin seçilmesi öz Türkçe’nin öğrenilmesini engelleyecektir. İlk tercih İstanbul olabileceği gibi, İzmir, Ankara, Eskişehir, Bursa gibi diğer büyük şehirler de bir seçenek olabilir.

Diğer dillerde olduğu gibi Türkçede de pratik yapmak son derece önem arz eden bir durumdur. Türkçe pratik yapılmadığı taktirde en kolay unutulabilecek diller arasında yer almaktadır. Bu noktada devreye arkadaşlıklar giriyor. Türkçe konuşan kişilerle arkadaş olmak bol bol pratik imkânı sağlayacaktır. Böylelikle sıklıkla Türkçe kullanılacak ve hem unutulmasının önüne geçilecek hem de yeni kelimeler öğrenilebilecektir. Ayrıca konuşma ve anlama hızı da bununla doğru orantılı biçimde artacaktır.

Türkçe gramer bakımında öğrenenleri zorlayabilir. Ancak bu noktada telaffuz kolaylığı devreye girer ve bu dilin öğrenilmesini keyifli bir hale getirir. Telaffuz demişken öğrenmeye kalıp cümlelerle başlamak işi hem eğlenceli hem de kolay bir hale dönüştürecektir. Kalıp cümlelerden kasıt “merhaba” “nasılsın” “iyiyim” “teşekkür ederim” “günaydın” gibi günlük hayatta sık kullanılan tabirlerdir. Sonuçta bunları bilmeden bir iletişimin başlaması mümkün değildir.

Türkçe müzikler dinlemek de dili öğrenme konusunda yarar sağlayacaktır. Müzikle beraber öğrenilen kelimeler ve cümleler daha kolay akılda kalır. Hatta bazı dinleme alıştırmalarını yaparken şarkının sözlerini aynı anda okunursa hem dinleme hem de okuma pratiği yapılmış olur.

Teknolojinin geliştiği bu dönemde internetten faydalanmak kaçınılmaz. Türkçe videolar izlemek, diziler ve filmleri takip etmenin de bu dili öğrenmek için doğru seçenekler olduğu söylenebilir. Başlarda tam anlamı ile anlaşılmasa bile zaman geçtikçe daha iyi ve hızlı anlamak mümkün olacaktır.

Tüm bunlar uygulandığı zaman Türkçe öğrenmek oldukça kolay ve keyifli bir seçenek haline gelecektir.
  • Paylaş:
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR