TÜRKÇENİN İŞ HAYATINDAKİ ÖNEMİ

Türkçe sondan eklemeli diller ailesinin bir parçasıdır. Türkçeyi doğru ve düzgün kullanabilmek dil ve yazım pratiğiyle bağlantı içerisindedir. Her dil öncelikle dinlemeyle gelişmeye başlar, ardından dinlediklerinizi konuşarak ve yazarak seviyenizi yükseltebilirsiniz.
Elbette bir dili düzgün kullanabilmek için o dilin kurallarına da hâkim olmak gerekmektedir. Bunu dayanak aldığımızda bir dilin dil bilgisi kurallarını öğrendiğinizde cümleleri daha doğru kurarak kullanmanız mümkün olacaktır. Türkçe de dil bilgisi kuralları açısından oldukça zorlayıcı bir dil olarak görülebilir, fakat düzenli çalışma ve pratikle kısa sürede güzel sonuçlar elde edilebilmektedir.

Çalıştığınız veya çalışmaya başlayacağınız firmanın sizi ilgilendiren şubesi Türkiye’de bulunuyorsa ofis içerisinde herkesin Türkçe konuşacağını öngörmek zor olmayacaktır. Hele bir de beyaz yaka bir pozisyonda çalışmaya başlayacaksanız kendinizi Türkçe konuşurken iyi ifade edebilmeniz gerekmektedir. Eğer dili düzgün ve yerinde kullanamıyorsanız performansınız düşük bulunabilir ve çok çalışkan biri olmanızın etkisini bu durumun bastırabilmesi mümkündür.

Kısacası, Türkçe yerinde ve düzgün kullanıldığında iş hayatınızın planlaması ve gidişatı pozitif bir çizelgede incelenebilir olacaktır.

 Düzgün ve Etkili Türkçe Kullanmak Sizi Yükseklere Taşıyacaktır

Türkçe konuşurken planlı bir şekilde cümleler kurmaya çalışmak da hem günlük hayatta hem de iş hayatında oldukça sakıncalı bir durumdur. Bu şekilde cümleleri kurarken bekleme sürelerini yoğun tutabilme olasılığını artacaktır. Böylece düzgün bir Türkçe kullanmak isterken hiç konuşamaz hale gelebilirsiniz. Bu durum her dilde benzer etkilere ve sonuçlara sahiptir.

İş hayatında müşteriyle devamlı iletişim halinde olunan bir pozisyonda çalışıyor olabilirsiniz. İşte bu tür pozisyonlar için düzgün ve etkili Türkçe kullanımı hem mail trafiğinde hem de karşılıklı diyaloglarda yönetebilirliğinizi arttıracaktır. Düzgün ve yerinde kurduğunuz cümleler yardımıyla iletişimin kalitesini yüksek tutarken, müşterilerin size duyacağı güveni de sağlamlaştırabilirsiniz.

Aynı zamanda çalışma arkadaşlarınız ve ekibinizin her bir üyesiyle sağlıklı bir iletişim kurabilmeniz, size karşı oluşan izlenimi de olumlu yönde tutacaktır. Ekip arkadaşlarınız sizinle iletişim kurmak istediklerinde hiçbir sıkıntı yaşamadan bir konu hakkında isteklerini dile getirebileceklerdir.

Türkçeyi Konuşurken Düzgün Kullanmak için Ses Kirliliklerinden Uzak Durmalısınız

İş hayatında bir üstünüzle, ekip arkadaşınızla ve hatta bir müşteriyle sesli iletişim kurduğunuzda kirli sesler çıkarmamanız karşı tarafın sizi dinleyebilme seviyesini arttıracaktır. Böylelikle düşüncelerinizi net bir şekilde paylaşırken, düzgün dil kullanımı ile karşınızdaki kişiyi etkileyebilirsiniz. Özellikle satış üzerine çalışmakta olan kişilerin doğru vurgular yapması ve düzgün konuşması iş görüşmelerinde en çok dikkate alınan hususlar olmaktadır.

“Eee”, “ııı” gibi kirli seslerin konuşma esnasında baskın olması dinleyicinin sizin konuşmanızdan kopmasına sebep olmaktadır. Bu durumda dikkati üzerinizde toplamanız da neredeyse imkânsız hale gelecektir. Bu sebeple bu kirli sesleri kullanmamak üzerine alıştırmalar yapmak ve çevrenizdekilerin bu durumlarda sizi uyarmalarını talep etmek olumlu sonuçlar doğurabilecektir.

 Etkili İletişimin En Önemli Kısmı Nedir?

Etkili iletişim insanları güçlü kılan bir özelliktir. Günümüzde iş hayatında bu denli rekabet varken sizin etkili iletişim kurmanızın önemini tartışmak yersiz olacaktır. Bu sebeple ilk olarak düzgün Türkçe kullanmaya özen göstermeniz gerekmektedir.
  • Etkili iletişim kurabilmek, heyecanınızı karşı tarafa hissettirmemekten geçmektedir. Kendinden emin bir konuşmacı, iletişimi yönetebilir ve dikkati kendi üzerinde toplayabilir. Rahat şekilde iletişim kurulduğunda ve dil düzgün kullanıldığında etrafınızdan pozitif dönütler alacaksınızdır.
  • Kurduğunuz cümlelerin altının dolu olması sizi daha özgüvenli biri yapacaktır. Bu sayede dinlenebilirliğiniz oldukça yükselecektir. Türkçe konuşma esnasında vurguları yerinde yapmak ve nefes alıp verme kısmını iyi ayarlamak gerekmektedir.
  • Türkçeye hâkim biriyseniz çalıştığınız kurumun her bir kademesiyle iletişim noktasında tercih edilen kişi olabilirsiniz. Dışa açıklığınızın da belirleyicisi olacak olan düzgün dil kullanımı sizi parlatacaktır.
  • Paylaş:
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR